Reklama
 
Blog | Milan Kovár

ANO raději ne

aneb Kterak jsem nebyl hoden odpovědi.

–o–

Všechno, co má konec, má i počátek.

Počátek mého zájmu o hnutí ANO leží někde u prohlášení pana Babiše, že stát se má řídit jako firma. Já si to myslím už dávno – pravděpodobně od té doby, co řídím svou malou firmu; dokonce jsem přesvědčen, že většina lidí, kteří řídí nějakou svou firmu, myslí si v hrubých rysech totéž. Není proto s podivem, že existenci politického uskupení, které ústy svého zakladatele něco takového říká, uvítal jsem s nadšením.

Reklama

–o–

Dovolme si malé intermezzo.

Tu a tam projdou v médiích úvahy dokazující, že řídit stát jako firmu je špatně. Něco z toho jsem četl a myslím, že autoři jenom podsouvají Babišovi své nepochopení – to v lepším případě; v případě horším záměrně zkreslují. Babiš není hloupý, aby si myslel, že stát je firma. Jeho slovům rozumím tak, že stát je třeba řídit stejně účelně jako firmu. Firma není stát a stát není firma a jejich účel je rozdílný, ale míra účelnosti měla by být vysoká u obojího. Že Babiš je schopen účelně řídit, dávno prokázal nade vší pochybnost.

Mohl bych ještě říct, že i kdyby řídit stát jako firmu bylo špatné, neřídit ho vůbec je ještě horší. Myslím, že současná situace je té druhé variantě docela blízká. Proto mně připadá, že sama myšlenka řídit stát jako firmu má něco do sebe.

–o–

Příznivě naladěn zabrousil jsem na stránky ANO. Pročetl jsem něco málo a narazil na Otázky a odpovědi. Po pravdě – moc mě nenadchly: otázky plytké, odpovědi rychlé. Jasně, říkal jsem si, není čas vysedávat na mailu a vypisovat odpovědi, ale můžu se zeptat sám. Napsal jsem otázku, vyplnil svůj kontakt, odeslal; dokonce přišel potvrzovací děkovný mail.

A to bylo všechno.

Na jistou dobu jsem to pustil z hlavy a věnoval se řízení svého malého státu – firmy, pak ale pracovní nápor pominul a já jsem si vzpomněl. Nedočkav se odpovědi a jsa poučen předchozí zkušeností, svou komunikaci jsem si ovšem tentokrát zaznamenal:

27.8. 2013, www.anobudelip.cz/srv/www/qf/cs/ramjet/faq?lang=cs&systemId=p.faq.list

Jméno a příjmení: Milan Kovár

E-mailová adresa: kovar.spol(a)volny.cz

Váš dotaz:

Dobrý večer, pane Babiši. Už jednou – je to nějaký ten pátek – jsem Vám odtud, ze stránek ANO, jednu otázku poslal, ba i automatické potvrzení obdržel. Jen Vaše odpověď zatím nedorazila. Nebyl bych tak neodbytný, nebýt Vašeho povzbuzení směrem ke čtenářům:  – Vaše otázky. Ptejte se na cokoli, co Vás zajímá. Rádi Vám odpovíme.

Snad je tedy Vaše mlčení směrem ke mně pouze nedopatřením.

Pečlivě jsem pročetl otázky a Vaše odpovědi na této stránce. V odpovědi na otázku č. 26 mj. říkáte, že vaše hnutí je „jasně proevropské“ (sic).  To je ale přece jen poněkud vágní sdělení – pod proevropskostí si každý můžeme představit ledacos nebo dokonce i něco úplně jiného. Prosil jsem Vás tehdy, zda byste svou představu o proevropskosti rozvedl podrobněji, prosím o to znovu – a předem Vám děkuji za čas, který mi věnujete.

Automatická odpověď, která automaticky přijde za několik vteřin na vaši e-mailovou adresu, pak automaticky vypadá takto:

Od:              ANO, bude líp

Reply-to:     noreply@anobudelip.cz

Komu:         kovar.spol(a)volny.cz

Předmět:    Poděkování za dotaz

Datum:       27.8.2013 20:50:59

Vážená paní, vážený pane
děkuju Vám moc za to, že jste si našel chvilku a napsal mi. Vážím si toho. Přečtu si všechno, co mi píší lidé, kterým jde o budoucnost naší republiky.

Rád Vás poznám na jedné ze zastávek naší návštěvy krajských měst, kterou najdete tady: www.anobudelip.cz.
Pokud máte rád hnutí ANO, přidejte si nás na Facebooku.
Přeju Vám krásný den.

Andrej Babiš

 

A to je tak nějak automaticky všechno. Snad až na ten krásný den, to opravdu vyšlo. Díky, pane Babiši!

–o–

Kde chybí odpovědi, vzniká prostor pro dohady. Mlčení je sice taky svého druhu odpověď, ale zůstaňme pro tuto chvíli v rovině spekulací.

Především je z chronologie Otázek a odpovědí jasné, že moje otázka byla dvakrát nezodpovězena záměrně.

Ale proč? Že bych pro Babiše byl takový nýmand, který mu za odpověď prostě nestojí, to si nemyslím. Takových nýmandů je tu dolních deset miliónů a Babiš všechny vybízí, aby se tázali.

Je moje otázka tak hloupá, že každému – až na mne – je jasné, co to je být proevropský? Nebo jsem již natolik známým odpůrcem evropské unie, že se Andrej Babiš bojí dát se se mnou o tom do řeči? Představa, že se nás potenciální oponent bojí, je sice líbivá – a leckdo ji rád používá jako roušku k zastření své intelektuální impotence – ale nemyslím, že by to byl Babišův (nebo kdo za něho odpovídá na otázky) případ. Prostě se mu moje otázka nehodí do krámu.

Ale proč?

Chybí-li odpověď, odpovím si sám. Pojem proevropskosti je natolik všeobsažný, že každé bližší vymezení by odehnalo určitý okruh potenciálních voličů. Proevropskostí můžeme chápat například směřování ke stavu, kdy evropské státy volně kooperují podobně, jako firmy na trhu, kde se kontraktu účastní právě a jenom ty subjekty, které na tom mají nějaký společný zájem. Do pojmu proevropskosti se ovšem vejde i stav, kdy podstatná část (geografické) Evropy je sdrátována do jediného profízlovaného superstátu, v němž jedna z mála zbylých svobod je, že cestou z Brna do Vídně nemusíte nikde ukazovat pas – poněvadž vaši okamžitou polohu a další údaje v reálném čase hlásí Europolu čip, který máte ze zákona zašitý pod kůži.  A samozřejmě se do onoho pojmu vejde i cokoli mezi tímto dvojím a mnoho dalšího.

To je ovšem obrovský prostor – jakou jeho podmnožinu zabírá proevropskost Babišova?

Slováci, ke kterým po meči patřím, tedy – my Slováci máme jedno pěkné pořekadlo. Máme jich dokonce mnoho pěkných, ale já mám na mysli toto jedno: s kým koho chytia, s tým ho aj obesia. Což pro sebe v daném kontextu interpretuji tak: neznáš-li něčí názor na danou věc, podívej se na názor jeho spolustraníků, nejspíš bude stejný. – Je to zjednodušení až nemístné, vím, ale pan Babiš mi nedal jinou možnost.

Pana Babiše jsem chytil – hádejte, s kým? Když se podíváte sem, najdete v seznamu bloggerů hnutí ANO i pana Mládka, který má blog i zde, na blogu Respektu. Pan Mládek nepovažuje za potřebné před svými čtenáři na RB se tím pochlubit, snad aby je mimoděk neovlivňoval. – Chvályhodná skromnost člena expertní programové komise hnutí ANO, žeANO?

Znovuobjevením pana Mládka dospělo mé pátrání po proevropskosti Andreje Babiše k vyvrcholení: jeho proevropskost bude, s obzvláštním zřetelem k roli, již pan Mládek v ANO zastává, právě proevropskostí Mládkovou. A jaká že je proevropskost Mládkova? Inu, takováto:

Těch, co řečeno slovy Margaret Thatcherové chtějí něco dělat, nikoliv jen být u toho, je velmi málo. Těch, co opět řečeno slovy Roberta Schumana směřují k sjednocené, ekonomicky a politicky Velké Evropě, k Evropě federální, je ještě méně.

Rudolf Mládek, Stará hesla novou budoucnost nepřinesou

 

–o–

Jaké tedy shrnutí?

Babišovy Otázky a odpovědi patří podle všeho do talk show Miroslava Donutila: Ptejte se mne na co chcete – já odpovím, na co chci. Že Babiš umí řídit firmu a pravděpodobně bude umět efektivně řídit i stát, jsem už na začátku uznal – bude to umět, ale jak prozrazuje pan Mládek a zpívá Karel Gott – jenže jinam, než chci já. Oběma za tu informaci vzdávám hold a dík. – Až bude příležitost, zajdu i na Donutila.

Aniž jsem původně chtěl, přece jenom jsem nakonec stránky ANO prolistoval velmi podrobně a pozorně. Na první pohled mi to tak nepřišlo, na pohled desátý už ano: na stránkách jsou výhradně pozitivní ohlasy. Hodně to připomíná vzájemné hecování prodejců herbalajfu, z jejichž náborového setkání jsem kdysi znechucen odešel. Stejně tak odcházím i z pomyslného setkání s hnutím ANO.

Všechno, co má počátek, má i konec. – Kruh se uzavřel, chtělo by se nasednout na buvola. Není poblíž nějaká půjčovna buvolů, nevíte?

–o–

 

Poznámky:

http://zpravy.tiscali.cz/proc-nejde-stat-ridit-jako-firmu-216920

http://www.bloc.cz/bloccz/art_381/proc-nejde-stat-ridit-jako-firmu.aspx

http://web.volny.cz/noviny/ekonomika-a-podnikani/clanek/~volny/IDC/248148/recku-jsme-vubec-nemeli-dovolit-prijmout-euro-rika-pred-nemeckymi-volbami-merkelova.html

— M. Stropnický byl v Liberci 27.8. v Koloseu: https://www.facebook.com/ANO2011Liberec

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama