Reklama
 
Blog | Milan Kovár

blog.retrospekt: Subjektivní zápisky

Sotva si můj maloměšťácký vkus oddechl, že v Praze blobu konečně odzvonilo, hned je tu další kousek: rejnok v Českých Budějovicích. Pravda, mohlo by mi to být jedno - nežiju ani v Praze, ani v Českých Budějovicích a o existenci malé, nejmenované satelitní vísky u městečka Rousínova pan Kaplický snad ani neví... ale přesto: nedá mi to, abych alespoň takto nevyjádřil svou nelibost.

blogretrospekt.jpg

Blob se mi nelíbí ani jako slovo, ani jako koncept, tímto slovem označený.

 

Pan Kaplický ovšem pro své dítko argumentuje zkušeně: vzal si prý inspiraci z přírody. No není to pěkné? Rejnok s jedním okem – jak typické pro krajinu v okolí města Žalmanova, je-liž pravda? Když jsem tudy nedávno jel, jednooké rejnoky jsem míjel na každé křižovatce. Inspirace přírodou je prostě argument, který jen tak nevyvrátíš.

 
blob-rejnok.jpg
Kaplického blob – rejnok
blob-chobotnice.jpg
Kaplického blob – „chobotnice“
 

 

Reklama

Reálně si ovšem nemám proč stěžovat, vždyť inspirace rejnokem, tou milou parybkou, není to nejhorší, co nás mohlo potkat. V přírodě se nevyskytují jenom rejnoci, ale třeba i sloni; blob ve tvaru slona by měl chobot, na jehož vrcholu by mohla být rozhledna či větrná elektrárna, nejlépe pak obojí. Příroda oplývá i jinými úkazy než rejnoky a slony; co třeba blob

ve tvaru Los Angeles po hurikánu? Nebo blob, inspirovaný ostrovem po přechodu vlny tsunami? – rejnok je proti tomu úplná prdinka.

Nebo že by to bylo nějak jinak? Co když pan Kaplický umí jenom bloby…? Má zjitřená fantazie mi maluje obrazy v barvách: rodinný dům ve tvaru blobu. Stanice metra ve tvaru blobu… kde já jsem jenom ty tvary a barvy už viděl? Nebylo to kdysi v sedmdesátých letech, kdy jsme prožívali opojení z plastového nábytku pastelových barev a bělostných dederonových halenek? A pak, že příroda… Nezastavil se pan architekt pro inspiraci někde v NDR roku 1965?

A nebo je to ještě jinak. Pan architekt je veselá kopa a s přáteli uzavřel sázku: o co se, hoši, vsadíme, že tohle projde? – a kocourkovští radní, v obavě, aby nebyli za hlupáky, pokyvují hlavami: „…hm, hm, todlencto, že ano, blob. A kdo že to navrhnul? Jo, pan Kaplický, ano, ano… ach, krásné je to!“

…supermarket BILLA ve tvaru blobu. A samozřejmě most ve tvaru blobu. Kostel ve tvaru blobu. Zahradní domek ve tvaru blobu. Kozí chlívek ve tvaru blobu. Teepee nebo mongolská jurta ve tvaru blobu… polévá mne hrůza: můj milovaný stan Gemma je ve tvaru – ne, to sem nepatří, můj stan má tvar kupky sena.

Kdybych přijal hru, která se tak často hraje, mohl bych začít věc zpochybňovat po technické stránce, abych dal svým pocitům punc racionality – ale to není můj styl. Prostě – blob nemám rád, a hotovo: hnusné je to.

Tak, a teď hlasujme: je ten Kovár pro, nebo proti?

–o–

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama