Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Can’t buy me love

"Osobně se domnívám, že je možné dát jakoukoli interpretaci čemukoli. Ale tvrzení, že píseň Can't buy me love je o prostitutce, zachází snad až příliš daleko." - Paul McCartney

Coby dospívající mladík jsem měl to štěstí, že jsem několik let pobyl v Egyptě, kde muezzin z minaretu pětkrát denně svolává pravověrné – dejž jim Alláh tisíc let života, ale za svoje – k pravidelné modlitbě. Byly to zajímavé roky, a dá-li Alláh, jednou se o tom rozepíšu blíž – možná.

Egypt je exotický, ale monotónní;  když zvídavý mladík prozkoumá své okolí, bližší i vzdálené, do života se mu začne vkrádat nuda a šeď. Pro zpestření pak člověk vezme zavděk i tím, nad čím by doma ohrnul nos. Do Káhiry zavítali tenkrát Alexandrovci; rodiče coby zahraniční experti dostali lístky přednostně – a tak jsme šli. Možná to bylo i povinné, těžko říct – víme, jaká byla doba; o tom ale rodiče nemluvili.

Jaké to bylo? To si po těch letech už opravdu nepamatuju; arabská čtvrttónová hudba se mi do paměti vryla víc. Když jsem nedávno zahlédl plakáty, našel jsem si Alexandrovce na YouTube a pár písní jsem si pustil. Nebudu tě, čtenáři, napínat: vydržel jsem tři, možná tři a půl písně, a byl jsem syt. Ka-lin, ka-ka-lin, kakalin, kamaja není holt můj šálek čaje.

Co píšu, píšu jen za sebe: Alexandrovců vydržím tři a půl písně, avšak techna, heavy metalu, punku, a jak se ty hrůzy všechny jmenují, nevydržím ani tři a půl taktu. Přesto však objektivně existují lidé – a není jich málo – kteří posledně uvedenou produkci mají v oblibě, mají ji za umění a – snad, ačkoli já si to absolutně nedokážu představit – poslech té hudby je naplňuje a povznáší. A proto existují-li fanoušci výše uvedených žánrů, existují bezpochyby také lidé, kterým se líbí hudba provozovaná Alexandrovci. Má-li jeden člověk právo tetelit se rozkoší při poslechu Pussy Riot a jásat, že jsou trenky na Hradě, musí mít jiný člověk právo navštívit koncert Alexandrovců – a to i tehdy, když se to nějakému dalšímu člověku nelíbí. A dělat z hudební produkce za každou cenu politikum je kolosální pitomost.

To bychom mohli skončit i u toho, že nebudeme jezdit ve volkswagenech a škodovkách, protože jsou to německá auta a Němci jsou vinni holocaustem a za války vypálili Lidice. – Konec konců, vždyť ani válku vyhrát neuměli, že?

—o—

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama