Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Chvilka s knihou: Na Řece (aktualizováno)

Usedněte s ní do křesla u krbu. Přečtete ji jedním dechem.

Na Řece, kniha z pera či klávesnice autorské dvojice Taj-ťün a Josefa Hejzlarových.

Zdařilý výlov Knižního klubu ze zdejších literárních vod, podle mých měřítek mimořádně zdařilý. A jak s jedovatým úšklebkem připomínají někteří recenzenti, tentokrát skutečně autentické dílo, žádná Lan Pham Thi Cempírek, nad kterým se literární hladina rychle zavřela – snad po zásluze.

Ježíšek měla, jako ostatně vždy, šťastnou ruku.

Reklama

Autorce a autorovi je osmdesát, resp. pětaosmdesát let. Na přebalu knihy najdeme jejich fotku z prvního rande – sedí spolu jako hrdličky v rozvalinách kdesi za Pekingem; té fotce je šedesát let, od té doby jsou spolu. – Neodolám, abych nepřipomněl jistého člena jiné, mimořádně úspěšné autorské dvojice: dámy a pánové, kdo z vás to má?

Ale zpátky Na Řeku.

Jako se Řeka vine krajinou, odvíjí se i příběh na stránkách té knihy: malebně i fádně, líně i dravě – a v jeho meandrech se vynořuje autorčino dětství. Laskavé vyprávění, jako když otevřete truhlu po babičce a prohlížíte vyrudlé fotografie: pod vaším pohledem ožívá dávno zapomenuté. Vůně, které jako zázrakem byly ušetřeny vyvanutí.  Ale to, co pod pohledem čtenářovým ožívá, není nic laskavého: drama války a útěku před ní, nahlížené dětskýma očima.

Je to Čína, protože čínská autorka vypráví o kusu dětství, prožitém ve vlasti, postižené válkou. Není to tak úplně Čína, protože český autor zdejšího čtenáře zná a nejspíš skrze osobní zkušenost ví, kudy vede stezka porozumění vzdálené kultuře.

Ne že by mne to napadlo hned, to až s odstupem a s druhým čtením – bez mnohaletého partnerství a prolnutí spoluautorů, životního i pracovního, by něco takového nebylo možné.

Přeji pěkné počtení.

A pro ty, kteří v knize Na Řece naleznou zalíbení, dobrá zpráva: autoři připouštějí, že tento jejich román nebude poslední. Máme se tedy na co těšit.

Nepotěším, ale musím dopsat: 4. ledna 2012 pan Josef Hejzlar zemřel. Pod odkazem na tu zprávu najdete i video – nezapomeňte se podívat.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama