Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Deníček z Yangshuo III – Tajemství? Hledej…!

Ráno: pocit, který jsem dlouho nezažil, naposledy v dětství: nevydržím v posteli, musím ven, ven, škoda každé chvíle. Všude je něco nového a zajímavého a podlehnout tomu lákání, zapomenutému a znovuobjevenému, je snadné, příjemné a vzrušující: ven!

Za hodinu začne cvičení. Užívám si tiché ráno, čaj, probuzení dne a východ slunce. Včera jsem prošmejdil pár obchodů a objevil sušenky, k čaji vhodné. Mlsám ty sušenky, čaj, mnohoslibné ráno a pocit, který nejsem schopen zachytit slovy.

Pět hodin cvičení denně, dobré jídlo, vydatný spánek a žádné starosti vykonaly dobré dílo. Cítím se jak balón před startem: jen přetnout lano – a vzhůru! Takže je to jasné, po obědě přetnu lano a vystoupám na některou ze skalnatých homolí, které vídám každý den, zatím pouze z dálky.

Oběd do sebe házím chvatně, mlaskám a srkám jako rodilý Číňan – sinizace probíhá asi zdařile. Do batohu kameru a fotoaparát, láhev vody… a jsem na cestě. Posledních pár domů nechávám za zády a přede mnou se rozevírá krajina: cesta mi na uvítanou nabízí mandarinkový sad.

Reklama

DSCF0263.JPG

Je krátce po poledni, slunce skoro žhne, je tepleji, než bývá doma v létě. Vzduch připomíná tropický skleník: těžký a lehký zároveň, vůně známé i neznámé, zemité, smyslné, ostré i lehounké jak pápěří: hlína, tráva, borovice; z dálky močůvka a jadrný pach chléva a potom další a další vůně – razítka okamžiků, které mi připomenou tuto chvíli, až je někdy zase nečekaně potkám. Horko a voňavo: dárek pro mne.

Někde poblíž se rytmicky ozývá pták, zvláštním, cvrčivým hlasem, v závěru chřestivé staccatto:

„…seeecret, seeecret, seeecret, seeeeeek…"

Je to skoro anglicky, téměř precizní výslovnost – a nebo tak precizně pracuje má fantazie? Překládám si to jako zřetelný pokyn: „… tajemství, hledej…!"

DSCF0272.JPG

Pěšina stoupá, nade mnou slunce, přede mnou kopec, kolem voňavá výheň jihočínské krajiny.

Takhle se plní sny.

Je mi dobře.

Někde blízko se ozývá hlas, který připomíná, proč tu jsem: „…seeecret, seeecret, seeecret, seeeeeek…"

Vystoupám do sedla a krajina se změní: poznávám kryptomerie, borovice, snad banánovník a bambus; ostatní flóra je mi zahalena tajemstvím. Kousek pod sedlem je malé políčko, kterého se zmocnil plevel; za políčkem stráň a úpatí skalnaté homole, zarostlé houštím.

Obhlížím okolí a hledám něco jako vstup do toho houští. Orientační běžci takovému porostu případně říkají „neprůchodný hustník". Jak se tak zblízka dívám, hustník zabírá celý kopec, zdola až nahoru.

DSCF0273.JPG

Čínské trní je mazanější a špičatější, než trní u nás doma. Zastaví mne šlahoun, který vypadal jako větvička – a ona je to liána, dvakrát omotaná kolem nohy!

Občas přeskakuji z balvanu na balvan, občas se musím plížit. Když prolézám skalní štěrbinou, probleskne vzpomínka: zvoním na dveře bytu, maminka se nade mnou sklání, spráskne ruce: „…Milánku, to ses musel tak zamazat…?" – a já opírám medvědobijku v koutě o zeď, vzrušením mi hoří tváře i oči: „…mami, víš, my jsme se museli plížit!!! -"

DSCF0281.JPG

Nedaleko se ozývá: „…seeecret, seeecret, seeecret, seeeeeek…"  Skalní štěrbina přemostila roky, tehdy a teď: není rozdílu. Je mi dobře.

Lezu skoro jako po žebříku, opleten houštím, nemůžu spadnout.

Kulaté okno ve skalní štěrbině, pokroucený strom, liány, trní a vrchol.

Homole, podobné té mojí, všude kolem – a mezi nimi řeka. V dálce mezi kopci opar, tam někde je čajová plantáž Sedm hvězd.

DSCF0283.JPG

Fotím panoráma a užívám si: ticho, vítr, skály, prostor, vysoko na nebi krouží dravec.

DSCF0284_panorama.jpg

Nechce se mi zpět, nejraději bych se rozletěl tam někam mezi vršky na obzoru, kde tuším čajovníky. Všude je něco nového a zajímavého a podlehnout tomu lákání, zapomenutému a znovuobjevenému, je snadné, příjemné a vzrušující.  

Je to tak; slyším to nablízku z trní: „…seeecret, seeecret, seeecret, seeeeeek…"  

No dobře, však už zase jdu.

DSCF0314.JPG

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama