Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Dobrá zpráva

Zavzpomínejme si trochu.

To jsem byl ještě dítě… Vašek Neckářů, mlád, z rádia zpíval: dobrou zprávu já přináším vám, řeky proud bude dál větrem hnán… já dnes, ač pařez mechem obrostlý, také mám pro vás dobrou zprávu – ale nepředbíhejme. Než se k ní dostanu, nejdřív mám něco na srdci – a šelesty to zatím nejsou.

 

—o—

Václav Klaus přemýšlí naprosto stejným směrem jako já. Nikdy bych tomu nevěřil, řekl tuhle poslanec ČSSD Stanislav Huml. Skromně k tomu přidávám, že byla doba, kdy bych tomu nevěřil ani já. Jenže doba se mění, a jak rozumně připomíná Andrej Babiš, názory nemění jen blbec. Názor má nějaký vývoj, to je přece normální. Já například bych nikdy nevěřil, že vývoj dospěje do polohy, kdy Martin Fendrych, vítěz Memoriálu Jaroslava Kojzara, bude svými úvahami směřovat ke stejnému bodu jako já. – No vidíte, a už je to tady.

—o—

V mém případě ovšem nejde o žádné obrácení Ferdyše Pištory. K řečenému bodu totiž směřujeme s panem Fendrychem z naprosto rozdílných stran.

Kdo chce, jistě si přečte uvedený odkaz na Fendrychův text. Jen ve stručnosti: Fendrych ve svém textu vcelku oprávněně vyčítá Babišovi, že ve chvíli, kdy to pro svou předvolební kampaň považuje za výhodné, tento účelově přebíhá do Zemanova tábora. Správně připomíná, že zelenou mají politici bez kostí a bez páteře (že by plurálem zahrnul i Bohuslava Sobotku?). Tamtéž si pak stěžuje, že v Česku chybí zásadové postoje, v čemž se ovšem mýlí; zásadové postoje v Česku jsou, to jen Fendrychova animozita vůči současnému prezidentu a antizemanovská hysterie jemu brání zásadový postoj vidět. – Babišův nápadný pragmatismus vidí Fendrych zcela ostře, to mu nelze upřít. Bohužel, antizemanovské klapky na očích brání mu vidět dál.

Co je dál? – Dál je dvojí:

Za prvé je to Babišův názorový rozchod s částí státofirmy ANO, nebo alespoň s některými jejími významnými protagonisty. Stačí srovnat aktuální Babišův postoj k Zemanovi s vyjádřeními, která na Zemanovu adresu pronesl například prof. Jiří Zlatuška – zde, zde, zde, i zde. Vyvstává tak řada otázek: je zjevné, že Babišův a Zlatuškův postoj k Zemanovi jsou v příkrém rozporu; bude Zeman klínem, který rozštěpí politicko-nepolitické hnutí ANO? Jak to Babiš vyřeší – zbolševizuje své hnutí a zažene směr, reprezentovaný Zlatuškou, mezi menševiky, aby je následně politicky popravil? Nerozhádá se teď ANO podobně, jako se rozhádaly Domy, eh pardon, Věci veřejné?

V každém případě by měli Andrej Babiš a Jiří Zlatuška uspořádat tiskovou konferenci, postavit se společně před novináře a vydat komuniké, v němž se vyjasní, zda Zeman je ten parazitující červ, nebo není.

 

 

Za druhé: neuškodí zmínka o tom, že Václav Klaus připomínal uprchlickou krizi už před šesti lety (!) v době, kdy po ní v médiích nebylo vidu a slechu (a byl za to ostouzen); Zeman se k ní vyjadřuje od samého počátku a je ve svých projevech konzistentní. – Kdo si dnes vzpomene na Volby na nečisto? Připomínek a odkazů k této anketě byl nejdříve plný internet, ale poté, co ve Volbách na nečisto s přehledem zvítězil Miloš Zeman, zavládlo v médiích ve věci ankety hrobové ticho. Obecná obliba Miloše Zemana, o níž se mainstream zmiňuje nanejvýš se skřípěním zubů, vyplývá nejen z toho, že jako jeden z mála politiků je schopen říkat nahlas to, o čem si ulice povídá, vrabci na střeše cvrlikají a normální občan vidí už dávno, ale i z toho, že vývoj věcí dává Zemanovým prognózám jednoznačně za pravdu.

Kdysi Klaus, nyní Zeman i většina národa, stejně jako v Maďarsku Orbán a v Německu tajné služby, ti všichni už dávno vědí, že Evropa skutečně má problém a že je potřeba skutečně něco udělat, aby se problém nezhoršoval, ba dokonce se už nějakou dobu ví, co konkrétního je třeba udělat tady a teď (kontrolovat imigraci a zavřít hranice Schengenu). – A nastojte, Andrej Babiš na to (teď konečně) taky přišel! Není to skvělé?

Je-li tomu tak, vyvstává ovšem otázka, zda Andrej Babiš je tím správným mužem na svém místě. Jedná-li totiž upřímně a zjistil-li podloženost Zemanova stanoviska jako jeden z posledních teprve teď, jeho všeobecný přehled a pochopení mezinárodní situace nebudou asi na takové úrovni, jakou si žádá pozice člena vlády. Avšak jedná-li zištně a přiklání-li se k Zemanovi z vypočítavosti, jeho morál (termín převzat od M. Fendrycha, moc se mi líbí) nebude asi na takové úrovni, jakou si žádá pozice člena vlády. – Chybí v tom výčtu možností nějaká? Myslím, že ne; není to skvělé?

ANO, je to skvělé. Pro pana Babiše je to bezpochyby skvělý výsledek a chtělo by se k tomu gratulovat, jakož i doufat, že snad A. B. neusne na vavřínech. Pro nás ostatní je to ale zpráva nedobrá: oznámí-li kormidelník, že loď nabírá vodu, teprve ve chvíli, kdy se pasažéři shánějí po záchranných vestách, je něco špatně (mezitím část posádky za totéž spílá kapitánovi a první důstojník se pro jistotu schoval do skříně).

Pan Babiš se občas nechá slyšet, že by se měl lépe, kdyby do politiky nevstupoval. Přejme mu tedy jen to nejlepší a vzpomeňme si u voleb, že jsou jedinečnou příležitostí, kdy jej můžeme tohoto obtížného břemene zbavit.

—o—

Reklama

Nevysloužil jsem si už pověst agenta Moskvy? Ne? – Tak já něco přidám: ставится вопрос (když někdo píše celé blogy německy, snad můžu já napsat dvě slova rusky, žejo), co s tím udělají holky a kluci z plakátu, kteří propůjčili svůj ksichtík Babišovi do volební reklamy; prostě to zařídíme; aby tady chtěly žít i naše děti – a tak; vzpomínáte? Babišovo názorové vlání, o němž píše Martin Fendrych, je i pro ně špatná zpráva. Dost špatná zpráva na to, aby začali přemýšlet o tom, že jednou – a ta doba není daleko – začnou chodit kanálama.

Nyní zajisté již laskavému čtenáři dochází trpělivost a táže se, kde v této záplavě špatných zpráv je ona předeslaná dobrá zpráva. Co jsem slíbil, dodržím – tady ji máte: v kanálech je místa dost. Jako bonus přidám pro ty, kterým se chůze skrze kanály nezdá dosti důstojná, zprávu ještě lepší: lze přestoupit na islám a cestovat na létajících kobercích.

—o—

Kdopak asi našel pod stromečkem létající nebo aspoň modlitební koberec? Trochu si zaprorokujme:

Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman přestup na islám rázně odmítne, mezi prvními novoadepty islámu jistojistě bude Fendrych Martin, žurnalista a morální kompas, jehož střelka ukazuje na jih. To by tak hrálo, aby dělal něco stejně jako Zeman!

Po úvodním váhání a neurčitě vágních proklamacích ve vhodné chvíli na islám přestoupí také názorově plastický Sobotka Bohuslav. To proto, že rovnátka na páteř jsou nepohodlná, a co si budeme namlouvat: v té chvíli nepřestoupit, to je o strach.

Babiš Andrej na islám přestoupí, teprve až bude zcela zřetelné, kudy stojí fronta na výtah k ještě větší moci a kam míří průvod, v jehož čelo je třeba se postavit. A pak, víme přece: názory nemění jen blbec, názor má nějaký vývoj, to je přece normální. – Následující úvaha je mým skromným příspěvkem k prognostické vědě: ochota zítra zaříznout někoho, ke komu jsme se včera lísali, je logickým důsledkem shora uvedeného životního postoje. Je si toho náš současný prezident vědom? Věřím, že ano.

Dá-li Alláh (a on je veliký), performeři ze skupiny 102hoven překonají všechna bezpečnostní opatření na Hradě a s využitím létajícího koberce a turbanů na hlavách lstivě vymění prezidentskou standartu za trenky – tentokrát ovšem nebudou červené, nýbrž černé, s bílou kaligrafií v arabštině. – Mír s vámi!

Co ještě na závěr? Snad jen vyslovit skromné přání: aby se za nás děti nestyděly.

—o—

 

  • https://www.reflex.cz/clanek/komentare/66947/proboha-zeman-ma-pravdu.html
  • http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/aktuality/z-medii/jen-hlupak-nemeni-sve-nazory-a-rozhodnuti-13251.shtml
  • http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Vitez-Milos-Zeman-prevratny-Babis-blbec-a-korouhvicka-Zdenek-Zboril-ani-dnes-nema-dobre-zpravy-pro-pravdolasku-411635
  • http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-jak-se-lide-ne-meni-d2v-/p_spolecnost.aspx?c=A140510_223618_p_spolecnost_wag
  • Václav Neckář a jeho Dobrá zpráva

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama