Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Jako by se zapomnělo…

...jenže ono se nezapomnělo.

Tento článek volně navazuje na povídku  Anglická Jezerní panna (Příšerné příběhy) od Egona Bondyho.

—o—

Jen si to představte! Pan Babiš je zklamaný: „Mě hlavně mrzí, jak se u nás vede debata po volbách. Jako by se zapomnělo, že tady vyhrálo hnutí ANO volby, o tom se už nemluví…“ Kdo by něco takového čekal, že?

Koho zajímají podrobnosti, může si je přečíst zde, na iDnesu. Komupak ten iDnes říká „pane“ – vzpomene si někdo? Vzpomene si někdo, o čem všem se nemluví, ačkoli by se o tom mluvit mělo?

—o—

Ne, ono se nezapomnělo, naopak. Na spoustu věcí se nezapomnělo a na spoustu věcí se dobře pamatuje.

Nezapomnělo se v prvé řadě na to, jak se po celé předchozí volební období hlava-nehlava uráželo na všechny strany. Nezapomnělo se, jak se vykřikovalo, že všetci kradnú; nezapomnělo se ani na obvinění, že i mezi poslanci ve Sněmovně sedí několik takových. A samozřejmě se nezapomnělo ani na to, jak, byvše dotázáno, kteří z těch poslanců to jsou, se vykrucovalo a mlžilo a zamlouvalo. Holt se s každým rozhádalo a každému psí hlavu nasazovalo, a teď se diví, že s ním nikdo nechce kamarádit.

Nezapomnělo se na spoustu věcí. Když se to vezme – bez nároku na úplnost – chronologicky, tak se může začít třeba členstvím v KSČ, do kterého se – podle vlastních slov – vstoupilo na radu maminky, aby se mělo dobře. Mimochodem, až se bude zase někdy chtít pohovořit o účelovce, tak se může začít tady, protože vstup do KSČ z důvodu majetkového prospěchu a kariérního postupu, to je přece účelovka jak prase, nebo ne? Už tohle samo o sobě stačí, aby se jednomu nad jedním zvednul kufr, ale nedosti na tom.

Nezapomnělo se ani na to, jak se přišlo k obrovskému majetku; závistivci a nepřejícníci to zpravidla komentují sloganem „Poctivou prací k miliardám“, zatímco pragmatici to nazývají „nepřátelským převzetím“. Nezapomnělo se na hnízdo jistého brodivého ptáka z čeledi čápovitých, postavené za dotace pro malé a střední firmy; nezapomnělo se na korunové dluhopisy, které jistý odvážný, zásadový a veskrze charismatický politik výstižně označil slovem „ojeb“ (nejde o vulgarismus, nýbrž o citaci premiéra ČR – pozn. aut.).

Nezapomnělo se na spoustu věcí, naposledy na buzerační a pro část drobného podnikatelstva likvidační EET. Pro myslitele, kteří by rádi argumentovali, že EET odmítají jenom ti, kdo nechtějí platit daně, připomínám, že ochota platit daně je dobře ilustrována právě kauzou korunových dluhopisů, zmíněnou výše.

To všechno, a ještě mnoho dalšího, bude jednou sečteno a zúčtováno, a jak doufám, předloženo k úhradě, aby se nezapomnělo, kdo že to vyhrálo volby. A účtenka, vystavená nejlépe orgány činnými v trestním řízení, bude jako každá správná účtenka obsahovat všechny náležitosti, zejména kód FIK, aby si ji mohlo zaevidovat na webu Ministerstva financí a soutěžit o jednu z hodnotných cen, kterou nakonec stejně zaplatí daňoví poplatníci.

—o—

Reklama

Anglická Jezerní panna neumí dobře česky a ptá se, jestli prý účtenkové slovo FIK není zároveň i citoslovce.

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama