Reklama
 
Blog | Milan Kovár

K volbám

Zatímco jsem nebyl pár dní doma, přibyly na polici s poštou nezalepené modré obálky: no jasně, volby. Koneckonců, reklama na potenciální zastupitele a hejtmany je v plném proudu.

Po Evropě za tři hodiny, jižní Moravo! Brno plnohodnotnou evropskou metropolí, jižní Moravo! – a další skvosty, mám paměť na mapy, ne však na reklamní slogany. Málokdy potkám reklamu, která mi přijde zdařilá a vtipná, a reklama na politiky jakoby obzvlášť programově mířila na opačný konec spektra mé soukromé hitparády. Možná to bude tím, že v činnosti jmenovaných postrádám dlouhodobě zdar a vtip.

Pročítám volební lístky a zjišťuji, že o existenci některých politických subjektů jsem neměl ani potuchy. O přízeň voličů se uchází osmnáct politických uskupení a hrubě odhaduji – volič má možnost vybrat z celkového počtu asi pěti set osob – a teď, příslovečná babo, raď: koho vybrat?

Například Dělnická strana za zrušení poplatků ve zdravotnictví má svůj volební program vetknut přímo do svého názvu. To je dobré – člověk aspoň hned ví, s kým má tu čest. Taková Nezávislá iniciativa je na tom, pokud jde o čitelnost programu z názvu strany, podstatně hůř; dokud se jmenovala Nezávislá erotická iniciativa, bylo vše mnohem jasnější, a byla doba, kdy jsem se naivně domníval, že 99,99 % voličů dá hlas právě jí. Evropští demokraté zase patří mezi ty čitelnější: řekl bych, že chtějí nastolit v Evropě demokracii.

Reklama

Ale oč tu běží: volíme hejtmana a zastupitelstvo, to fakticky znamená, že volíme management kraje na další roky (kde jste, odborníci/e na management a práci s lidskými zdroji? Teď přišla vaše chvíle – a nic). Věřit programům a prohlášením politických stran je pro mne obtížné: když pak řeknu někomu, koho znám – no, lidovče /socialisto /demokrate /zelenáči, jak to, že to vedete jak krávu za ocas? – odpovědí bývá rozpačité gesto, jako že to oni, tam nahoře, já s touhle interpretací našeho stranického programu nesouhlasím.

Prohlášení strany o volebním programu není komu omlátit o hlavu, když se jeho naplňování zvrtne, leda právě volebním lístkem u voleb, což ale, zdá se mi, moc nebolí.

Dal bych přednost práci odborníků, strana-nestrana, takže vlastně je to jednoduché: stačí podle vlastního svědomí a preferencí vybrat z pětistovky lidí ty nejlepší odborníky. Kdo se předchozí volební období zajímal o práci, názory, postoje a schopnosti navržených kandidátů, má jasno. Kdo kašlal na to, aby studoval osobnostní profil pěti set kandidátů, může jejich jména tahat z klobouku, vyjde to na stejno.

Věž o devíti patrech vyrůstá z hromádky země.

Jdu na zahradu otrhat jabka a uklidit na stole, v dílně a v garáži: pro kraj, kde žiju, nemůžu udělat nic lepšího.

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama