Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Můj milý deníčku,

ty přece pamatuješ doby, kdy si podomní prodejci u vesnických stavení podávali kliku. Není to ještě tak dávno.

Dneska je podomní obchod místními vyhláškami zakázán; o podomního prodejce u nás nezavadíš. Ale bývalo to jinak a člověk se u toho ledacos naučil – já například díky tomu podomního prodejce poznám o půlnoci v mlze na tři kilometry dopředu. Mám proto náskok, o němž prodejce neví, a mohu se v předstihu naladit do té správné nálady, kdy rozhovor netrvá příliš dlouho.

Svého druhu mistrovství v disciplině vyhazování podomního prodejce dosáhl můj kamarád Svatopluk. Je to dobře rostlý ramenatý chlap, ve tváři vous, s mongolsky nelítostným pohledem loupežníka. Když zazvonil agent s teplou vodou, kamarád nasadil svůj osvědčený kukuč a zavrčel: „Moment. Jdu si nabít.“ – Zavřel dveře, otevřel dveře – a za dveřmi nikdo.

Na portologických kongresech jsme si ty příběhy vyprávěli a smáli se až k slzám.

Reklama

–o–

Podomní obchodnictví, milý deníčku, dočkalo se renesance – a to z místa, odkud bych to opravdu nečekal. Než se prokoušeš tím odkazem: rozličné zboží, pro něž podomní obchodníci trpěli neláskou obhroublých vesničanů, budou nám nabízet poštovní doručovatelky. Ne, nemusíš se štípat, jestli se ti to náhodou nezdá.

Ano: ty holky, které nás za každého počasí, i v nejhorší slotě, objíždějí s poštou a dělají řemeslu pana Kolbaby čest, ty nám teď budou nabízet pojištění, spoření, losy, SIM-karty a jiný póvl, jako by toho doteď měly málo. A když ne, tak nebudou prémie. Poněvadž, holenku, pošťák není hodnocen jen za to, že doručí správně a včas. Bude hodnocen i za to, jestli úspěšně prodá shit, který se – co si budeme namlouvat – jiným jinde prodat nepodařilo.

Moje pracně vybudované a mistrovské dovednosti v oboru vyhazování podomního prodejce tak vycházejí v niveč – nemůžu se přece chovat jako hulvát k děvčatům, která mám rád a která byla do tak ponižujícího postavení vmanipulována. Nebo na ně volat obecního policajta, že pošta porušuje městskou vyhlášku.

Můj milý deníčku!

Prozraď mi, co je to za člověka, který tohle vymyslel. Já mu nafackuju; a hned v soudní síni, kde budu odsouzen k pokutě, zaplatím tu pokutu ve dvojnásobné výši a nafackuju mu ještě jednou.

–o–

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama