Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Nachový yin

Milá Nefritová Liško,

 

aféra stíhá aféru a odvádí naši pozornost k záležitostem povýtce vnějším. Zdá se, že hlavním posláním každého nového skandálu je odvést pozornost od skandálu předešlého. Samým zaujetím skoro bych ti zapomněl napsat, co mám na srdci. - Ne, nejsou to šelesty, alespoň prozatím.

–o–

Napsat, že mám rád filmy wuxia, to je ode mne opravdu troufalost, protože – kdo tady nedávno v diskusích brojil proti fantasy, nevzpomínáte si? Wuxia patří do škatulky historické fantasy, už je to tak; aspoň čtenářka (či snad čtenář) vidí, že není třeba vážně brát ani tento text, ani mne samého. – Ostatně, někteří na to přišli už dříve a podle toho se zařídili.

Stálicí v hitparádě zmíněného žánru je u nás doma Tygr a drak. Film dovedně splétá a rozplétá osudy dvou velkých lásek, stejně jako několika dalších postav kolem, a udržuje napětí až do konce – ne, nelekejte se, nebude to recenze na jedenáct let starý film. Příběh se okrajově dotýká ještě jednoho vztahu, který vzhledem k době, v níž se odehrává děj, už dávno – a tragicky – skončil: vztah wudangského mistra, jehož jméno se v příběhu nedozvíme (víme jen, že byl učitelem jedné z hlavních postav – mistra Li Mu Baie), a nejzápornější postavy celého příběhu, Nefritové Lišky. Zase je tu moje oblíbené téma: učitel a žák, tentokrát v podobě trochu jiné – učitel a žákyně.

Reklama

Zloduch Nefritová liška (v anglické verzi Jade Fox, čínsky snad 玉狐 – napsal jsem to dobře? Juchúúú!), je ve filmu vykreslena jako zlověstná, zapšklá a šeredná babizna, ale docela jistě nebylo tomu vždycky tak. Jadeit v jejím jménu ukazuje na někdejší mimořádnou krásu; sama ostatně v jedné z epizod prozrazuje, že s ní wudangský mistr spal (a přesto ji nechtěl učit a proto zasloužil zemřít jedem z rukou ženy), dá rozum, že nemohla být tak úplně k zahození. Nemohla být ani zcela bez talentu, naopak – poněvadž, jak se v příběhu na jiném místě dovídáme, Wudang přijímá žákyně jenom naprosto výjimečně. Aby wudangský mistr odmítl učit svou talentovanou, snad i nejmilejší žákyni, to postrádá logiku.

Není možné, že pravdě blíž je verze příběhu jiná než ta, kterou nám i sobě předkládá k uvěření Nefritová Liška?

Prozrazovat tajemství wudangského výcviku nepovolaným je přísně zapovězeno, ale něco snad přece jenom můžeme utrousit. Činíme tak – já a 狐 – v dobré víře, že spolehlivě odradíme plané zvědavce.

Adept mystické cesty, kterou výcvik v klášteře Wudang bezesporu je, cyklicky prochází pěti fázemi vývoje. Přechod do následující, vyšší fáze, je něco podobného, jako v počítačových hrách přechod do vyššího levelu: vždy je nutno překonat určitý soubor rafinovaných překážek, čímž demonstrujeme schopnost přežít v další fázi výcviku nebo hry. Ztělesněním oněch překážek je Strážce prahu. Podrobný výklad budiž podán jindy, ale jmenujme alespoň podoby, které na sebe Strážce prahu bere – jsou to Nevědomost, Nuda, Strach, Pýcha a Moc. Tato pětice je mezi sebou propojena tvořivým a ničivým cyklem pentagramu: když nedokážeme – nebo odmítneme – postoupit o úroveň výš, spadneme o dvě úrovně níž.

Proč ta složitá předehra? Důsledkem zmíněného propojení mimo jiné je, že od určité úrovně vědění není možno dále se vyvíjet, nepřijmeme-li roli učitele. – Tady je tvůj problém, Nefritová Liško.

–o–

Nemůžeš pořád viset na svém učiteli, čekat, že tě pustí dál, a přitom sama neudělat další krok. Nachový yin je silný jed a pramení právě tady. Podstata působení nachového yinu spočívá v tom, že je schopen pohltit a zmařit každé myslitelné množství energie povahy yang.

Tvůj wudangský učitel – ať s tebou spal nebo nespal – tě učit chtěl, ale tys odmítla v rozhodující chvíli učitelskou odpovědnost. Snad ses dál chtěla ještě vozit, i když tvým úkolem už bylo jít po svých; od té chvíle se další učení stalo nemožným.

A tvého mistra tak otrávil nachový yin. Pochopitelně: koho by to neotrávilo?

–o–


Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama