Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Několik drobností, NOTA a buvol na odjezdu

Včera v podvečer jsem se vracel ze semináře. Nad zimní krajinou zapadalo slunce a teploměr ukazoval -4°C. Pod palubní deskou modře zablikal a pípnul mobil.

 

Volant v levačce, pravou rukou vzal jsem telefon opatrně do ruky. Jedním okem popatřiv na cestu před sebou, okem druhým jsem přečetl:

Je to Zeman.

Reklama

Tak. Nebál jsem se zbytečně, zvítězila česká malost a zaprděnost. Teploměr v tu chvíli klesl na -11°C. Není divu; víme přece, že mráz přichází z Kremlu.

Zítra, těšil jsem se, přečtu si o tom ve všech novinách, které do prezidentského křesla tlačily Schwarzenberga.

–o–

Kdysi, a je to už dost dávno, pojal jsem podezření, že zastupitelská demokracie, tak, jak ji známe dnes, ve skutečnosti nefunguje tak, jak se nám zhusta tvrdí. – Ne, netěšte se. Jak odstranit nedostatky, zmíněné v odkazech, jsem neobjevil. Díval jsem se na volební výsledky a poněvadž vím, co jsou to procenta, hravě jsem si vypočetl, že zcela jistě sedmdesát pět, možná však dokonce osmdesát pět procent voličů má na trůně prezidenta, kterého tam nechce. Uvážíme-li, že demokracie je vláda lidu, je to mimořádně pozoruhodný výsledek.

Ten výsledek rovněž podporuje tezi, že demokracie dnes je daleko spíše vládou komu, čemu, než koho, čeho; vidíme přece: přimět zhruba 4/5 – slovy: čtyři pětiny! – voličské populace, aby se podílely na zvolení politika, jehož odmítají… není to samo o sobě ukázkou špičkového vladařského umění? Dovolte mi drobnou parafrázi mého oblíbeného klasika: o největších vladařích neví se ani, že tu jsou.

–o–

O třech pětinách voličů, které šly k urnám, už víme, že je to spodina národa. O voličích Zemanových nám to prozrazují stoupenci Schwarzenberga – a naopak: co je nutno myslet si o voličích knížete, dozvíme se od stoupenců jezevce z Vysočiny. Morální profil těch, co k urnám nešli, s jistotou neznáme: jsou to buď lumpové, kteří svou pasivitou podpořili jednoho, nebo to jsou darebáci, kteří nevolením de facto hlasovali pro druhého.

Blahoslaveni chudí duchem! Neboť oni vědí: tahle země není pro slušný a nejspíš jim nezbude nic jiného, než se dále stydět za svého prezidenta, za svou vládu, za svou zemi, etc., etc. Dej Bůh, aby ve výčtu neustali, dokud nepřijde i na ně samé.

Z osmi miliónů voličů jich k urnám dorazilo miliónů pět. Pět miliónů voličů je pět miliónů unikátních osobností, osobních historií, souborů zkušeností, poznatků, postojů, radostí a smutků, tužeb i zklamání; a nenajdete mezi tím dvojí totožné. Každý z nositelů těchto neopakovatelných charakteristik se rozhodl transformovat řečené v jednu ze dvou variant: Zeman nebo Schwarzenberg. – Prokazuje-li někdo malost a zaprděnost, je to ten, kdo nedokáže přijmout výsledek volby a vyvozuje z něho morální charakteristiky těch, kdo volili jinak, než chtěl on. Jak říkala jedna z mých lásek, nevím už, která: odpustím, ale nezapomenu. – Zlatá slova! To pro případ, že by mě chtěl někdo z takových v budoucnu školit v demokracii.

–o–

Když už jsme u demokracie: fenomén mobilní telefon je vylepšován v součtu několikrát za týden, demokracie by za ta léta, co slouží, taky mohla dostat upgrade, aspoň občas. První z nich by se mohl jmenovat NOTA, zkratka z anglického None Of The Above. Pro ty, kteří umí anglicky, jako já německy: žádný z výše uvedených, takže česky ŽZVU. – Myslím, že NOTA zní přece jen líp.

Aktuální volby ukázaly onu potíž v plném světle: prezidentem se stal ten, kterého většina voličů vůbec nechtěla, a je to většina drtivá – někde mezi třemi čtvrtinami a čtyřmi pětinami. Záměrně zjednoduším: kdyby každý, kdo k volbám nešel (jakkoli vím, že je to nadsazený odhad), volil variantu NOTA, dostali bychom v prvním kole zcela jiný výsledek:Zde vidíme poměr mezi Zemanovými voliči a těmi, kdo ho nechtěli:

Vědomě se dopouštím nepřesností a používám prezidentskou volbu spíše jako příklad k ilustraci: dokud nebude voličům dána možnost říci Žádného z navržených kandidátů nechci, a nebude-li s takovým voličským sdělením nakládáno s plnou vážností, o jaké vládě lidu (koho, čeho, 2. pád) hovoříme? Bez možnosti NOTA voličům říkáme: zvolte si z variant, které předkládáme; my už víme, jak vaše rozhodnutí přizpůsobit svým potřebám.

Jak lze s nabídkou, byť i vzešlou z všelidových aktivit, účelově manipulovat, naznačil nám elegantně pan Hanych; a věřme, že opravdu jen naznačil. – Takže buď máme to, co máme, ale pak tomu neříkejme demokracie. A nebo u toho názvu zůstaňme, ale proveďme zásadní upgrade. Jinak si jenom lžeme do vlastní kapsy – pěkná fráze, viďte?

 

 

S variantou NOTA bude načalstvu jasně řečeno: vedete to jako krávu za ocas, vaši zaměstnavatelé s vámi nejsou spokojeni!

–o–

Předešlý obrázek lze chápat různě, například jako buvola před odjezdem. Jak může vypadat buvol na odjezdu, ukazuje níže obrázek z již neaktuálního čínského kalendáře. Zobrazené téma je ovšem aktuální stále.

 

–o–

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama