Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Nikola Tesla

Je tu se mnou a vrhá světlo.

Proto tedy povolaný
nestará se o svou osobu
a jeho osoba je uchována
 

Lao C´,Tao Te Ťing

 

Reklama

Jako kluk jsem trápil mravence: přiměl jsem je lézt do bužírky, zmuchlané do klubíčka, a čekal, jestli vylezou na druhém konci. Mravenci někdy opravdu lopotně prolézali tajuplnou chodbou, vedoucí odněkud někam. Domýšlel jsem si tehdy, že jsou nesmírně zvědaví, kam je chodba nakonec přivede, a že si cestou třeba i píšou deníček. Můj dětský sadismus spočíval mimo jiné i v tom, že jsem je nechal vylézt pár centimetrů od místa, kde začali svou klikatou pouť.

Kdyby mravenci do bužírkové chodby nelezli a šli zkratkou, ušetřili by si dlouhé metry a desítky minut námahy se stejným výsledkem nakonec. Jenomže nejsou vybaveni k tomu, aby měli potřebný nadhled. Jejich svět je jiný.

Nejsme na tom – myslím nás, lidstvo – nakonec podobně?

–o–

Poslední dobou věnoval jsem trochu času hledání, kdo vlastně Nikola Tesla byl. A dozvěděl jsem se.

Životopis: mladická léta studentská, z nich část dokonce i v Čechách; Evropa a potom cesta do zámoří a práce v Edisonově laboratoři. Roztržka s Edisonem – už tehdy zapracoval jeden z nejhorších vynálezů lidstva: Edison Teslovi nejdříve slíbil a potom nezaplatil; nepřipomíná vám to nic? Později triumf ve spojení s firmou Westinghouse, potom samostatné experimenty; ztráta sponzorů, stáří v bídě a odchod téměř bez pocty. Tolik doložená fakta, co do objemu v menšině. Nedoloženého, toho, co soukromě řadím do říše bajek, je k nalezení daleko víc: konspirační teorie, philadelphský experiment, sestřelení tunguzského meteoroidu, HAARP, paprsky smrti, létající talíře…

Mně docela stačí to doložené.

Kolo, měď, železo a asi i magnet znali už staří Egypťané, ale houpat kusem drátu mezi póly magnetu až v 19. století našeho letopočtu napadlo Faradaye – byla objevena elektromagnetická indukce; o nějakých padesát let později napadlo Teslu, že by se to celé mohlo otáčet – a světlo světa spatřil první asynchronní motor. Tedy v principu totéž, co pohání vaši cirkulárku, když si doma začátkem 3. tisíciletí řežete dřevo na zimu. – Sledujete? Ačkoliv posledních pár let snažíme se vydolovat energii z jádra atomu a/nebo zapřáhnout Slunce, nemáme valný úspěch a dominantní zdroj energie, kterou užíváme, od šera dávnověku až do dneška se v zásadě nezměnil: táborový oheň v různých podobách.

Setkal jsem se i s názory, že elektromotor znali právě už staří Egypťané, ale povědomost o něm že se záhy vytratila. Nemyslím si, že by to byla pravda, ale i kdyby byla: na Teslu jsme od starého Egypta čekali několik tisíc let.

Ke kolika zatím neznámým objevům máme už dnes po ruce všechny materiální předpoklady? Jak dlouho budeme čekat na někoho, kdo nás provede další zkratkou?

–o–

Aniž bych zlehčoval dosažené výsledky: zdá se mi občas, že od chvíle, kdy v paleolitu slezl člověk ze stromu a vydal se – stejně jako můj mravenec – na cestu odněkud někam, moc velkou vzdálenost jsme neurazili. Několik zkratek na té cestě bylo, to ano: po sluneční soustavě putujeme, zatím převážně v zastoupení, díky Keplerovi a Newtonovi (16. a 17. století). Že si tady píšeme a čteme přes internet, má na svědomí jistý naprosto nepraktický teoretik, George Boole; když Faraday učinil svůj zásadní objev, bylo Booleovi patnáct let. Po nich přišli ještě další velikáni, které jsem záměrně nejmenoval; nebýt jich, možná by dneska náš svět vypadal jak ilustrace z verneovky a žili bychom steampunk. Dovolte mi malou parafrázi a trochu přehánění: skoro vše, čeho dnešek užívá, z šlechetné práce vyplývá – mám na mysli práci Nikoly Tesly, samozřejmě.

–o–

Podobně, jako mravenec v bužírce je na svém rozhledu omezen, my jsme neodvolatelně omezeni svými smysly a prožitou zkušeností. Máte k dispozici prostor 2D, rovinu: zkuste, jestli náhodou nepřijdete na zatím neznámou kompozici známého, která by vám ke 2D přihodila třetí kolmici! – Není to, holenku, jen tak.

Není jiná možnost, než čekat na nečekané, které do zažitého 2D pořádku vnese chaos v podobě třetí kolmice. Uznejte sami: napadla by vás taková pitomost, jako třeba kolem kusu železa omotat drát a točit jím v magnetickém poli? Přece je třeba orat a sít – a na blbosti není čas.

Z tohoto povědomí povstávají – a nejspíš nikdy neustanou – pokusy získat energii z ničeho. Nevyschne touha objevit, jak z pěti ovcí, které chybí, udělat v ohradě stohlavé stádo: co kdyby se to nakonec podařilo? Vždyť kdyby ve Dvoře Králové někdy v 9. století namísto přípravy falzifikátů pro Václava Hanku sepsali něco o pohybu vodiče v magnetickém poli, kde jsme už dneska mohli být? Indukce by byla objevena o sto let dříve a dokonce v Čechách!

Mám dobré důvody domnívat se, že přelstít zákon zachování energie nepodaří se nikdy. Určitě však je možné čerpat energii ze zdrojů, jejichž podstatu zatím neznáme a z pohledu současníka jsou „ničím“. Věřím, že může přijít někdo, kdo do spořádané kompozice známého zanese nový a nečekaný faktor, a my spatříme zkratky dosud neviděné.

Právě tak, jak se to podařilo Teslovi. *)

–o–

 

*) Nikoli ovšem bez průpravy a svědomité práce…

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama