Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Od pobědy k pobědě

Vyleze takhle babka kořenářka na Říp - a co nevidí: do široka rozkročený sovětský soldát na vršku stojí, do daleka hledí a stejně tak do široka se usmívá a volá:

Oj, prikrásnaja ty, sovjétskaja zemljá! – Babka se přitočí k vojákovi a povídá: ale panáčku, to se spletli! Tady nejsou v sovětech, tady jsou v Čechách! – Načež voják opáčí: mlč babo! Ty ses taky jmenovala za svobodna jinak!

–o–

Nebyl jsem při tom, jistě mám čeho litovat: vlajka vzhůru letí! – Vlastně ne. Vlajka vzhůru letí, to je trampská hymna, nějak jsem to popletl. Myslím, že se zpívalo něco jiného: да здравствует созданный волей народов… je tohle óda na radost, nevíte? Славься, oтечество наше свободное… mohla by to být ta óda, ale nejsem si jist. Čím si dnes člověk může být jist, že? Ani penězi, které si uložil v bance.

Reklama

Je to samozřejmě jen můj soukromý názor, nic víc; ale ten prosinec, co trvá už čtvrtý měsíc, mi jde vážně na nervy. Dokud přicházel mráz z Kremlu, nakonec jsme se vždycky jara dočkali. Letos nepomáhá nic, ani vynesení Smrtky; co jsme zanedbali? Globální oteplování jsem si představoval jinak! Není ten letošní mráz odjinud? Baže bude, žádný východní šmejd.

Počkat: ta vlajka přece! Nevíte, objali se pod ní ti dva chasníci, pocelovali na tvář jeden druhého i naoborót? Pamatuju, že dřív se to tak dělávalo! – Jestli toto opomněli, není divu, že letošní pražské jaro oplývá sněhem…

–o–

Dneska nějak nemám den: chtěl jsem to zapít, i koupil jsem víno – prý suché, ale ve skutečnosti pěkně kyselé. Měl jsem za stejné peníze zůstat u portského. Je to zvláštní: jsem po meči Záhorák – a kyselé víno mi nechutná! – A tuhle znáte?

To přijde Záhorák navečer domů, má už něco vypito, ale žízeň ne a ne dát se na ústup. I sáhne po paměti do špajzu a omylem se napije octa. Znechucen odloží láhev a povídá: Stará! Kolikrát jsem ti říkal, abys víno nikdy nesladila!

–o–

Nu což: zase nás pobědili a není to poprvé. Ale reku, šak už by to mohuo byt aj naposledy.

–o–

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama