Reklama
 
Blog | Milan Kovár

Tonda

Tonda byl zedník. A taky to byl svéráz. Těžko říct, v čem vynikal více.

V době, o které píšu, byl už před důchodem. Kolik mu bylo doopravdy, nikdo cizí poznat neuměl. Vypadal tak nějak pořád stejně: šedesátku minul a sto mu ještě nebylo. Nebyl hloupý, to ne – ale vymykal se běžnému standardu do té míry, že kdyby chtěl, papíry na hlavu by jistojistě dostal.

Dělat s bouracím kladivem zásadně odmítal: na sekací práce měl paličku a majzlík. Majzlík si brousil ručně a podle paličky, do kulata otlučené, řekli byste, že to není zedník, ale pasíř. Umíte si představit, co práce s takovým nářadím obnáší? – z pěti úderů do majzlíku čtyři se zastaví na ruce, která majzlík drží. Tondově omlácené ruce to nevadilo.

Vercajk, svačinu a termosku s heřmánkovým čajem si do práce nosil ve staré kožené aktovce a pokud vím, alkohol nikdy nepil. Jako dělník byl poctivý, dělal úporně a přesně tak, jak jste mu řekli; práci nikdy neošidil. Do díla se uměl zažrat, že ho parťák musel od práce odehnat, když konečně padla.

Reklama

Tonda při řeči od malička koktal, zadrhával. Zadrhávání ho opouštělo, jen když pronášel své typické a obnošené komentáře: „…ta teda je!“ (o maltě v kolečku; alternativně – o dámě, jdoucí kolem), „…tisíc panen, každá jiná!“ (když si dal paličkou přes ruku; alternativně – když ho zaujala dáma, jdoucí kolem), „…podej mi tu, kterou myslím“ (o cihle; dámu, jdoucí kolem, tentokrát vynecháme). Jinak hladce nevyslovil ani běžný pozdrav.

„Ta-ta-tak co, Milane, jaja-jak to de,“ volával na mne z dálky, když jsem přijel na stavbu podívat se, jak to jde. Zvědavě nakukoval do výkresů, dobromyslně mi radil, jak a kde co změřit. Při kontrolních dnech jsme ho museli uklidit – jinak by mne do-do-doprovázel jaja-jako pobočník.

Nechyběla mu určitá mazanost – nikdy jsme si nebyli jisti, do jaké míry skutečně vybočuje z normálu a kolik toho na nás hraje. Měli jsme ho rádi a zvykli jsme si na něho; jeho obtíže s plynulou řečí jsme přestali vnímat.

Jednou ale přišlo k tomu, že jsme Toníkův drhnoucí projev museli na nějakou dobu oželet – pojí se s tím tento příběh:

Tonda o sobotě a neděli pomáhal sousedovi svážet traktorem z lesa dřevo. Práce v lese je těžká a jízda s traktorem zvlášť – soused se pravidelně posilňoval a při poslední fůře se posilnil tak, že v jedné zatáčce místo silnice trefil stavení, které tou dobou šlo zrovna kolem. Nestalo se dohromady nic – jenom Tonda, který byl v traktoru jako spolujezdec, narazil hlavou do rámu a rozrazil si čelo. Byla to – zprvu se zdálo – neškodná tržná rána, tak na dva, na tři stehy; někdo odvezl traktor, někdo další jel s Tondou na pohotovost a traktorista ten večer už jen prospal. – Tak to vylíčil jiný soused, když jsem se po Tondovi v pondělí sháněl.

Jenže minul týden, minul i druhý, třetí týden měl nakročeno k víkendu a Tonda nikde. V pátek navečer jsem si zavolal parťáka a povídám: „Dušane, bydlíš kousek od špitálu – v neděli jsou návštěvy, skoč tam a na Toníka se přeptej.“

Když nám Dušan v pondělí o tom vyprávěl, řvali jsme smíchy.

„Přijdu takhle do špitálu a přemýšlím, kde by asi mohl Tonda ležet. Šili mu hlavu – řekl jsem si, zkusíš to na chirurgii – jenže tam o něm nikdo nic nevěděl, až jeden doktor se přehrabal v papírech a řekl, že Tonda leží na neurologii.

Docela ve mně hrklo, tři týdny na neurologii, říkám si, to bude něco vážnýho, žádná sranda. No ale přijdu tam – a koho to hned na chodbě v erárním mundůru nevidím: Toník. A taky že jo, hned na mě halekal na celou chodbu: – tatak co, Du-du-dušane, jaja-jak to de? Pěkně jsme si povykládali, to víte – já hlavně opatrně, jako jestli je v pořádku; ale on byl jak sluníčko, spokojenej, vypasenej, odpočatej, prej – sestřičky sou na mě táák hodný…!

No nic, rozloučil jsem se a jdu za doktorem, co teda s Tondou doopravdy je.

A doktor si našel nějaký lejstra, chvilku hleděl do nich, chvilku na mě a pak povídá:

– Pane Karas, to je tak – my zatím přesně nevíme. Viditelně mu není nic – ale, víte… on furt zadrhává!“

 

–o–

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama